Perspektywy rynku farmaceutycznego dla polskich firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zajmują siódme miejsce na liście krajów posiadających największe zasoby ropy naftowej i gazu na świecie. Ale gospodarka tego kraju wbrew pozorom nie opiera się tylko i wyłącznie na zasobach kopalnych. Od lat ZEA pracuje nad dywersyfikacją struktury swojego PKB, a obecnie ropa i gaz generują tylko połowę przychodu krajowego brutto. Inne mocne sektory to obecnie transport i logistyka, nieruchomości, usługi finansowe, czy też różne formy turystyki. ZEA stawia też na innowacje, między innymi w obszarach dotyczących biotechnologii oraz przemysłu farmaceutycznego.                           

Rosnące znaczenie rynku farmaceutycznego w ZEA – co warto wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć o rynku farmaceutycznym z Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Czy wiesz, że:              

  • Konsumpcja produktów farmaceutycznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rośnie w tempie, którego nie jest w stanie zaspokoić lokalna produkcja.
  • Rosnące zapotrzebowaniem na leki wiąże się między innymi z szybkim wzrostem populacji kraju.
  • Sprzedaż produktów farmaceutycznych w 2019 roku w ZEA osiągnęła 3,4 miliarda dolarów.
  • Rząd ZEA przyjął kilka długoterminowych strategii, które mają za zadanie wspomóc zrównoważony rozwój tej branży w kraju. Przykładami takich dokumentów są np. Dubai Industrial Strategy 2030, czy i Abu Dhabi Vision 2030, które uznają przemysł farmaceutyczny za jeden z sektorów priorytetowych.
  • Popyt na produkty farmaceutyczne w czasie pandemii COVID-19 znacząco wzrósł, a uzależnienie od importu stworzyło ryzyko niedostępności pewnych leków. Na niepewność wpłynęły między innymi wprowadzone przez niektóre państwa ograniczenia eksportu.
  • Lokalna produkcja jest w dużej mierze uzależniona od importu substancji czynnych i składników chemicznych do ZEA. Ich ewentualny niedobór na globalnym rynku stanowi duże zagrożenie dla niemilitarnego bezpieczeństwa kraju.                  
  • ZEA produkuje głównie tanie leki oraz leki generyczne, a ich udział w łącznej wartość globalnej sprzedaży leków nie jest znacząca.                   
  • Obecnie około 90 procent środków farmaceutycznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest importowanych z innych państw.
  • Największym partnerem handlowym w branży farmaceutycznej są Niemcy (z udziałem 15 proc.), następnie Stany Zjednoczone Ameryki (13 procent) Francja (9 proc.), Szwajcaria (8 proc.) i Włochy (6 proc.). Pozostałe kraje stanowią 6 procent.            
  • W 2019 roku pięć największych grup produktów odpowiadało za 83 proc. importu leków do ZEA. Największy udział w rynku miały leki zawierające zmieszane lub niezmieszane produkty, których udział wynosił 61 proc., 10 proc. stanowiły produkty immunologiczne, 5 proc. antybiotyki, 4 proc. leki zawierające hormony lub sterydy, a 3 proc. leki zawierające hormony kortykosteroidowe.                   
  • W 2020 roku import produktów farmaceutycznych do ZEA ze świata osiągnął 2,2 miliarda dolarów, co oznacza 18 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Gdzie rozwija się branża farmaceutyczna na Bliskim Wschodzie?             

Za farmaceutyczne centrum Bliskiego Wschodu uważa się Dubaj. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich funkcjonują strefy wolnocłowe, w których działają prężne centra przemysłu farmaceutycznego, jak np. Dubai Healthcare City, Dubai Science Park i Jebel Ali Free Zone.

W kraju odbywają się również liczne imprezy biznesowe poświęcone branży farmaceutycznej. Jedną z nich jest DUPHAT, czyli Dubai International Pharmaceuticals & Technologies Conference and Exhibition, którego najbliższa edycja odbędzie się w lutym 2020r.  To największe wydarzenie branżowe na Bliskim Wschodnie, które odbywa się nieprzerwanie od ponad dwudziestu pięciu lat. Podczas targów prezentowane są najnowsze trendy, a wydarzenie co roku przyciąga przedstawicieli największych światowych firm farmaceutycznych.

Autor: Wioleta Goławska, Poland & Emirates Sp.zo.o

ZOBACZ RÓWNIEŻ: