Social media na Bliskim Wschodzie

Social media w kulturze arabskiej

Social media w kulturze arabskiej

 

Media społecznościowe stały się niemal synonimem internetu na Bliskim Wschodzie. Korzystają z nich prawie wszyscy, bez względu na narodowość, płeć czy wiek. Pozostawanie w kontakcie i ciągłe sprawdzanie telefonu przenika kulturę arabską, o czym świadczy fakt, że aż 70% użytkowników deklaruje odświeżanie social mediów przynajmniej kilka razy dziennie.

 

Statystyczny arabski użytkownik social mediów

Oceniając wyniki badań przeprowadzonych przez Go-Gulf Dubai można dojść do ogólnych wniosków:

  • 3,7% wszystkich użytkowników internetu na całym świecie pochodzi z Bliskiego Wschodu,
  • 40,2% całej populacji Bliskiego Wschodu ma dostęp do Internetu,
  • 88% populacji online na Bliskim Wschodzie korzysta codziennie z serwisów społecznościowych.

Wg statystyk o wiele częściej w mediach społecznościowych udzielają się mężczyźni (65%), a najbardziej aktywne są osoby w wieku od 18 do 36 lat. W zależności od kraju zmienia się popularność poszczególnych platform, jednak można uznać, że ranking mediów społecznościowych na Bliskim Wschodzie prezentuje się następująco:

  1. Facebook
  2. WhatsApp
  3. Instagram
  4. Twitter
  5. LinkedIn

 

Facebook króluje

Facebook pozostaje jedną z bardziej dominujących platform mediów społecznościowych obywateli arabskich korzystających z internetu, chociaż liczba  użytkowników sukcesywnie spada od 2013 r. Wpływ na to ma rosnąca popularność Instagrama, który wśród młodszych dorosłych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

Facebook i WhatsApp to najczęściej wybierane aplikacje do komunikowania się z bliskimi. WhatsApp stał się niemal wszechobecny w ZEA, Libanie, Arabii Saudyjskiej i Katarze. Jest z kolei mniej rozpoznawalny w Egipcie i Tunezji, gdzie Facebook wiedzie prym na wszystkich polach.

 

Do czego wykorzystuje się media społecznościowe na Bliskim Wschodzie?

Zastosowanie dla social mediów nie różni się od tego, jakie występuje w krajach zachodnich. Przede wszystkim liczy się kontakt z bliskimi i rodziną, możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz śledzenie najnowszych informacji. Równie ważne jest wykorzystywanie mediów społecznościowych przez przedsiębiorstwa, w tym promowanie się czy utrzymywanie relacji z klientami i partnerami biznesowymi.

 

Instagram stał się niezwykle ważnym narzędziem reklamowym w przypadku firm z branży modowej i kosmetycznej. Wielkie koncerny nie tylko posiadają tam swoje konta, ale również wydaje ogromne kwoty na kampanie marketingowe i treści sponsorowane u influencerów. Potęguje to wysyp reklam, które bardzo często są nie do odróżnienia od zwykłych wpisów. Z tego powodu w Dubaju mają zostać prowadzone regulacje, dzięki którym osoby zajmujące się promowaniem marek w internecie będą musiały wyrobić sobie licencję pozwalającą na takie działania.

 

Media społecznościowe a polityka

Wiele osób w regionie uważa, że ​​internet jest skutecznym sposobem na wzmocnienie skrajnych poglądów politycznych, a także metodą na walkę z obecną władzą. Ma to w pewnym sensie przełożenie na rzeczywistość, gdyż jednymi z tematów, które są najczęściej poruszane w mediach społecznościowych przez ludność arabską, są problemy społeczne i polityka. Prawie 15% wpisów dotyczy również religii, co jest szczególnie źle odbierane przez władze niektórych krajów Arabskich. Warto zdawać sobie też sprawę z tego, że przebywając np. w ZEA nie wolno wyrażać się źle w jakikolwiek sposób na temat Dubaju, ZEA, mieszkańców itd., ponieważ grozi to deportacją.

Autor: Wioleta Goławska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 14 =