Ambasada Turcji Legalizacja dokumentów

Ambasada Turcji               

Ambasada Turcji w polsce

 

Turcja jest jedną z dwudziestu największych gospodarek świata, choć w 2018 roku pojawił się tam kryzys gospodarczy, który przyczynił się do znacznego zahamowania gospodarczego tego kraju.
Główny sektorem gospodarki jest rolnictwo. Turcja jest jednym z krajów całkowicie samowystarczalnych pod względem żywności. Turcja dominuje w produkcji : bawełny, soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, tytoniu, pomidorów, arbuzów, jabłek, winogron, orzeszków pistacjowych, orzechów włoskich, oliwek, owczego mleka.
Główne eksportowane produkty to: pojazdy, maszyny, żelazo, stal oraz wyroby metalowe, odzież i tekstylia. Główne importowane produkty to: maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części, pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu, artykuły włókiennicze.
Pod względem turystycznym Turcja jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych na wakacje i jedną z szybciej rozwijajacych sie dziedzin gospodarki.. Główne atrakcje turystyczne to: Stambuł, Jezioro Van i Góra Ararat, Anamur, Łaźnie tureckie, Pamukkale - Bawełniany Zamek, Dolina Motyli i inne.
Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Turcją zostały nawiązane w 1414r.

 

Wizy

Obywatele Polski podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą posiadać wiz.

 

Legalizacja czy Apostille

Turcja jest stroną Konwencji haskiej i oznacza to, że aby móc posłużyć się dokumentem pochodzącym z Polski w Turcji, wystarczy, że w polskim MSZ uzyskamy Apostille. Ambasada dodatkowo może poświadczyć dwa rodzaje dokumentów: pieczęcie tłumaczy przysięgłych języka tureckiego oraz pieczęcie Krajowej Izby Gospodarczej. W obydwu przypadkach należy dostarczyć po 2 egzemplarze dokumentów (oryginalnych, nie ksero), gdzie jeden egzemplarz zostaje w aktach Ambasady.

 

Placówka dyplomatyczna

Ambasada Republiki Turcji
ul. Ambasada Republiki Turcji
tel.: 22 646 43 25

Legalizacja dokumentów prywatnych.

  • 60 zł za Apostille

Legalizacja dokumentów handlowych.

  • 60 zł za Apostille