Znaczenie kobiet w biznesie na Bliskim Wschodzie

Znaczenie kobiet w biznesie na Bliskim Wschodzie

 

Bliski Wschód jest trudnym środowiskiem biznesowym dla kobiet. Wpływ na taki stan rzeczy mają bariery związane z religią, tradycją, powiązaniami osobistymi i dostępem do finansów. Nie jest jednak niemożliwe, aby kobieta odniosła sukces i mogła mieć znaczenie w tym bardzo patriarchalnym regionie.

 

Co jest najważniejsze?

Etyka biznesowa na Bliskim Wschodzie jest skomplikowana, ale jeśli do tego dołoży się również problemy związane z nierównością w postrzeganiu płci, to można dojść do nieprawdziwego wniosku, że kobietom nigdy nie uda się rozpocząć współpracy z arabskimi przedsiębiorcami. Z drugiej strony jednak nie da się ukryć, że ograniczenia związane z płcią istnieją i stanowią barierę dla kobiet, które chcą prowadzić działalność w tym regionie. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

  1. Religia i tradycja

Koran nie zabrania kobietom pracować, pozwala również na ich kształcenie, jednak w rzeczywistości panie przeważnie zajmują domem i nie biorą czynnego udziału w życiu publicznym i zawodowym. Sytuacja ta powoli ulega zmianie i coraz częściej można na wysokich i ważnych stanowiskach odnaleźć kobiety. Kobiety z Zachodu mają w tym względzie łatwiej i nie podlegają restrykcyjnym prawom, co nie zmienia faktu, że często mogą być potraktowane nieprzychylnie, jeśli podczas rozmowy biznesowej nie będzie towarzyszył im mężczyzna.

  1. Branże zdominowane przez mężczyzn

W niektórych krajach Bliskiego Wschodu nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta samodzielnie prowadzi swój biznes, tylko zazwyczaj musi on dotyczyć określonych produktów i usług. Przeważnie jest to detaliczna, nietrwała produkcja lub też zadania, które są ściśle przypisane do damskiej roli, takie jak np. opiekunka. To wydaje się zgodne z normami kulturowymi, więc jeśli kobieta chce wyjść poza te schematy, to może natrafić na kolejną barierę. Chcąc inwestować w sektorze naftowym, samochodowym lub jubilerskim może spotkać się z negatywną reakcją. Jednak należy podkreślić, że kobiety w krajach Bliskiego Wschodu pełnią również wysokie i ważne stanowiska i tutaj warto wymienić kobiety takie jak np.:

Shaikha Lubna Al Qasimi - Minister ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju, jest pierwszą kobietą z Emiratów, która otrzymała nagrodę Clinton Global Citizen Award.

Fatima Al Jaber  - Pierwsza kobieta z Emiratów, która została wybrana do Rady Dyrektorów w Abu Dhabi Chamber of Commerce.

Reem Al Hashimy - Przewodnicząca Dubai Cares, przedstawiciel zarządu Wyższego Komitetu Expo 2020 Dubai, a także Dyrektor Generalny Bureau Dubai Expo 2020.

Raja Al Gurg - Członek zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Dubaju

Noura Al Kaabi - Minister Kultury i Rozwoju Wiedzy, Przewodnicząca Media Zone Authority - Abu Dhabi.

 

Kobieta z Zachodu może więcej

Co jednak nie oznacza, że wolno jej wszystko i że jest traktowana na równi z mężczyznami podczas spotkań biznesowych. Narzucone jest też na nią więcej oczekiwań, chociażby pod względem właściwego ubioru czy zachowania się. Trzeba mieć świadomość tego, że jeśli wchodzi się do obcej i trochę niezrozumiałej dla Europejczyków kultury, to trzeba przyjąć panujące tam zasady za normalne.

Pomimo tych wszystkich wyzwań licznym kobietom, zarówno z Bliskiego Wschodu, jak również i tym z zagranicy, udało się osiągnąć sukces w biznesie. W wielu krajach arabskich traktuje się poważnie implikacje pełnego zaangażowania kobiet w gospodarkę, jednak do tego potrzebne jest szybkie wprowadzenie zmian, które teraz wydają się mało prawdopodobne ze względu na kulturowe i duchowe przekonania. Nie należy się jednak zrażać – jeśli podczas jednej rozmowy biznesowej kobieta nie będzie traktowana na równi z mężczyznami, to nie oznacza, że kolejny kontrahent zachowa się w ten sam sposób. Wielką rolę odrywa tu bowiem wykształcenie i doświadczenie – wielu nowoczesnych mężczyzn z Bliskiego Wschodu nie będzie zwracać uwagi na płeć, jeśli dowiedzą się, że mogą rozpocząć współpracę z wybitnym partnerem biznesowym

Podsumowując – kobieta, która chce prowadzić interesy na Bliskim Wschodzie, musi przygotować się do stawienia czoła licznym wyzwaniom. Najważniejsze jest to, by poświęcić czas na dokładne zbadanie kultury i wymogów odnośnie zachowania, jakiego oczekuje się od kobiet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: