Arab business woman

Obalamy mity! Arabskie kobiety też robią karierę w świecie biznesu

Obalamy mity! Arabskie kobiety też robią karierę w świecie biznesu

Bliski Wschód od dawna zmienia swoje podeście do kobiet. Dziś muzułmańskie kobiety działają czynnie w biznesie i polityce, mają też szeroki dostęp do edukacji, co jeszcze bardziej umacnia ich pozycję. Muzułmanki piastują wysokie stanowiska w rządzie, pracują w sektorze publicznym i robią międzynarodowe kariery. Poznaj 100 najbardziej wpływowych arabskich kobiet na świcie!

 

Zmiany społeczne na Bliskim Wschodzie

Jeśli podobnie jak większość ludzi na świecie, również uważasz, że arabskie kobiety są zniewolone, zajmują się tylko domem i są żoną swojego męża, jesteś w błędzie. Region Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki doświadczył w ostatnich latach znaczących zmian społecznych a sytuacja tamtejszych kobiet wcale nie odbiega tak od sytuacji Europejek.

Kobiety udzielają się w polityce, mają dostęp do edukacji, robią karierę w biznesie, a co więcej, spora ich część pracuje w sektorze publicznym. I nie są to jedynie odosobnione przypadki. Szacuje się, że w samym Egipcie w sektorze publicznym około ¾ pracowników to kobiety (2014), a w Arabii Saudyjskiej już prawie połowa pracowników to kobiety (2014). W Maroku z kolei udział zatrudnienia mężczyzn i kobiet w sektorze publicznym jest równy (2010).

Można śmiało stwierdzić, że główną przeszkodą, która staje na drodze kobiet w osiągnięciu kariery jest chęć zajmowania się rodziną a nie aspekty społeczne czy kulturowe…. Czyli dokładnie tak, jak w Polsce, Niemczech czy Francji.

Jedną z organizacji reprezentującą kobiety biznesu, zarówno profesjonalistów, jak i przedsiębiorców w Emiracie Dubajskim, jest powstała w 2002 roku Dubai Business Woman Counsil. Z kolei w 2003 założono Organizację Kobiet Arabskich (AWO – Arab Woman Organization), której celem jest wzmacnianie pozycji kobiet arabskich i podnoszenie świadomości konieczności angażowania kobiet jako równych partnerów w rozwoju społecznym. Nie można jednak powiedzieć, że sytuacja arabskich kobiet jest idealna – prowadzone są usilne działania w celu równouprawnienia płci, jednak do osiągnięcia celu wciąż długa droga.

Lepszy dostęp do edukacji otworzył ścieżkę do kariery

Sytuacja zawodowa arabskich kobiet poprawiła się wraz ze zwiększeniem dostępu do edukacji. Widać to przede wszystkich w Dubaju, Egipcie i Maroku. Szacuje się, że w 2016 roku, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, studiowało 34,6% kobiet a tylko 15,4% mężczyzn. Z kolei najwyższy odsetek kobiet z wyższym wykształceniem obserwuje się w Arabii Saudyjskiej (66,7% w 2016 r.) i w Bahrajnie (63% w 2016 r.).

Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, że większa cześć mężczyzn z Bliskiego Wschodu studiuje poza granicami kraju i to zaniża ten odsetek, jednak to dane, które i tak mówią nam o tym, że same kobiety mają szeroki dostęp do edukacji, z czego chętnie korzystają.

Popularne kierunki studiów uczęszczane przez kobiety to m.in:

  • medycyna,
  • stomatologia,
  • farmacja,
  • pielęgniarstwo.

Wypada też wspomnieć, że rządy wielu krajów arabskich wciąż walczą o uprawnienie płci i jeszcze większy dostęp kobiet do edukacji. Jest zatem możliwe, że Bliski Wschód za kilka lat dogodni w tej kwestii Europę.

 

Arabskie kobiety udzielają się w polityce

Sektor publiczny, edukacja… arabskie kobiety mają do nich dostęp. A co z polityką? Wydawać by się mogło, że to jedynie domena mężczyzn. Rzeczywistość również tutaj wygląda inaczej. Ostatnie 16 lat przyniosło widoczne zmiany w tej kwestii, a odsetek kobiet w polityce wzrósł z 3,8% w 2000 r. do 18,8% w 2017 r. To wciąż mniej niż średnia światowa, która wynosiła w 2017 roku 23,7%, jednak widać pozytywne zmiany.

 

Arabskie bizneswoman, które powinieneś znać…

Arabskie kobiety robią karierę w biznesie i coraz chętniej otwierają własne firmy… i wychodzi im to całkiem nieźle! Popularny magazyn Forbes stworzył listę 100 najbardziej wpływowych arabskich kobiet w biznesie. Poznaj wybrane kobiety biznesu w świecie arabskim, które warto znać.

 

Arab business woman

Nadine Halabi – Business Development Manager we wspomnianym już wcześniej Dubai Business Women Council, oragnizacji, której celem jest zapewnienie strategicznej edukacji, szkoleń i możliwości nawiązywania kontaktów w celu wspierania rozwoju i aspiracji kobiet biznesu z ZEA. Zdjęcie: arabianbusiness.com

 

 

Arab business woman

Raja Easa Al Gurg – bizneswoman z ZEA. Jest dyrektorem zarządzającym w Easa Saleh Al Gurg Group, jednej z najstarszych firm rodzinnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, powstałej już w 1960r. Firma obecnie posiada biura w ZEA, Omanie, Arabii Saudyjskiej i Omanie, zatrudnia blisko 3 000 pracowników. Al Gurg zasiada w kilku radach firm korporacyjnych, w tym w HSBC Bank Middle East i Coutts Bank. Jest przedstawicielką licznych delegacji handlowych. Zdjecie: algurg.com

 

Arab business woman

 

Lubna S. Olayan – Saudyjska bizneswoman. Dyrektor Generalny w firmie Olayan Financing Company, założonej w 1969 r., która dziś znajduje się w TOP10 największych firm w Arabii Saudyjskiej. Firma zatrudnia 35 000 pracowników. Zdjecie: catarinasworld.com

 

 

Lobna Helal – Egipcjanka, zastępca prezesa Banku Centralnego w Egipcie (Central Bank of Egypt). W 2011 r. została pierwszą kobietą, która została mianowana zastępcą prezesa Banku Centralnego w Egipcie (CBE). Zaledwie 2 lata później stała się pierwszą kobietą, która kiedykolwiek zrezygnowała z takiego stanowiska. Została jednak ponownie powołana w 2015 r.

 

 

 

Amina Al Rustamani – dyrektorka wykonawcza w Group TECOM i przewodnicząca Dubai Design and Fashion Council, członek zarządu National Media Council, Dubaj Healthcare City Authority (DHCA) i Emirates Central Cooling Systems Corporation. Zdjęcie: campaignme.com

 

 

 

 

 

Shahla Abdul Razak Bastaki – wiceprezes i dyrektor wykonawczy w Dubai Silicon Oasis Authority (DSOA) w 2002 r. oraz dyrektor generalnym Urzędu Lotnictwa Wolnego Obszaru w Dubaju (DAFZA) w 2000 r. Zdjęciemenaherald.com

 

 

 

 

 

Amal Clooney – libańsko-brytyjska adwokat, specjalizująca się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka, (prywatnie żona amerykańskiego aktora Georga Clooneya). Była doradcą czołowych przywódców i urzędników, takich jak Hamad bin bin Isa Al Khalifa, króla Bahrajnu i Kofi Annan – Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdjęcie: dailymail.co.uk

 

 

 

Zaha Hadid – pochodząca z Iraku architekt i pierwsza kobieta, która w 2004 r. otrzymała nagrodę Pritzker Prize. Otrzymała również nagrodę Stirling Prize w 2010 i 2011 roku. Jej projekty, od Guangzhou Opera House w Chinach, po futurystyczne, przeplatające się galerie muzeum sztuki Maxxi w Rzymie, zostały okrzyknięte przez krytyków i projektantów na całym świecie prawdziwymi działami sztuki. Zdjęcie: proudstories.com

 

 

Nemat Shafik – Zastępca Gubernator w Bank Of England. Urodziła się w Aleksandrii w Egipcie. Po uzyskaniu tytułu doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Oksfordzkim, dołączyła do Banku Światowego. Według Forbes Middle East, została pierwszym wice-gubernatorem Bank Of England, specjalnie powołanym do nadzorowania rynków i bankowości. W wieku trzydziestu sześciu lat została najmłodszym wiceprezesem Banku Światowego. Zdjęcie: ec.europa.eu

 

 

 

Reem Accra – luksusowa projektantka mody, która ubiera gwiazdy, takie jak chociażby Angelina Jolie, Halle Berry i Madonna. Zaczynała jako projektantka ślubna i w 2003 roku zbudowała swoją własną markę. Dziś pozostaje jednym z wiodących projektantów mody ślubnej. Accra urodziła się w Bejrucie w Libanie i ukończyła nowojorski Fashion Institute of Technology.

 

 

Aline Sarah – Libanka, która stworzyła platformę do nauki języka arabskiego online o nazwie Natakallamem. Co więcej, platforma daje możliwość zarabiania pieniędzy, z czego chętnie korzystają uchodźcy z Bliskiego Wchodu, dając lekcje języka arabskiego.

 

Autor: Wioleta Goławska, Poland & Emirates

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: